Konsorcium


Konsorcium projektu se skládá ze dvou vědeckých partnerských institucí – Centra pro ochranu kulturního dědictví na Univerzitě pro další vzdělávání Krems a Archeologického ústavu Akademie věd České republiky – a sedmi strategických partnerských institucí z Rakouska a České republiky. Společně pracují na udržitelném zavedení výsledků projektu a podpoře přeshraniční spolupráce, aby bylo římské dědictví v regionu více přístupné.

Koordinátor projektu

Centrum pro ochranu kulturního dědictví – Univerzita pro další vzdělávání Krems (UWK), Rakousko

Univerzita pro další vzdělávání Krems je veřejná univerzita zaměřená na akademické vzdělávání a výzkum, který se soustředí na současné a budoucí výzvy společnosti. Její Centrum pro ochranu kulturního dědictví má odborné znalosti a rozsáhlé zkušenosti v ochraně kulturního dědictví před (klimatickými) přírodními katastrofami a v nákladově efektivních preventivních opatřeních pro movité a nemovité kulturní památky. Centrum se zaměřuje na komplexní přístup, spolupracuje s renomovanými profesory, institucemi a odborníky v oblasti řízení rizik a ochrany kulturního dědictví a využívá širokou síť mezinárodních partnerů v oblasti materiálního kulturního dědictví.

Projektoví partneři

Archeologický ústav Akademie věd České republiky, Brno (ARUB), Česká republika

Archeologický ústav Akademie věd České republiky v Brně je jediný specializovaný ústav v České republice, který se systematicky zabývá studiem stop římské armády severně od Dunaje. Již několik desetiletí provádí výzkum centrální římské vojenské pevnosti na Hradisku u Mušova a ve spolupráci s partnery ze Slovenska, Rakouska a Německa se zaměřuje na římské vojenské tábory v celém regionu. Výsledky výzkumu jsou systematicky analyzovány a publikovány v odborných časopisech. Ústav se také aktivně podílí na prezentaci římských památek na jižní Moravě. ARUB má rozsáhlé odborné znalosti v oblasti vytváření materiálních a nemateriálních nabídek pro kulturní turistiku a je vybaven špičkovou technikou pro systematický výzkum římské historie.

Strategičtí partneři

Odbor kultury a památkové péče Jihomoravského kraje, Česká republika

​Odbor kultury a památkové péče Jihomoravského kraje je zodpovědný za správu a ochranu kulturního dědictví v regionu. Mezi jeho hlavní činnosti patří správa archeologických nálezů, zřizování a podpora archeologických sbírek a institucí a výkon státní památkové péče. Spolupracuje s odbornými institucemi, jako je Archeologický ústav Akademie věd ČR v Brně, na prezentaci a ochraně archeologických nálezů a památek. ​Jednou z prezentačních platforem kraje je Regionální muzeum v Mikulově. V jeho expozici „Římané a Germáni v kraji pod Pálavou“ jsou vystaveny artefakty a informace o římské přítomnosti v této oblasti.

Obec Pasohlávky, Česká republika

Obec Pasohlávky, na jejímž území se nachází významné římské naleziště Hradisko u Mušova, se zapojuje do projektu jako strategický partner. Jejím hlavním úkolem je podpora šíření výsledků projektu na místní úrovni. Obec disponuje Turistickým informačním centrem a dalšími komunikačními kanály, které umožňují efektivně informovat návštěvníky. Pasohlávky rovněž provozují jedno z největších ubytovacích zařízení v regionu, čímž mohou distribuovat informace o projektu širokému okruhu turistů. V budoucnu plánují implementovat téma římské historie do své nabídky udržitelného cestovního ruchu a vytvořit materiály pro školení personálu, aby mohli dlouhodobě využívat výstupy projektu.